Éves rendezvények, ünnepekhez kapcsolódó hagyományok:
Kerepelés
A kerepelés a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó népszokás, ami emberemlékezet óta nem szakadt meg Villánykövesden. A harangok nagycsütörtökön „Rómába mennek”, így a fiatalok csoportja kereplőkkel helyettesíti a harangozást a nagyszombati feltámadási szertartásig.
Majális
Május 1-én a falu lakossága együtt ünnepel. A felnőttek számára főzőversenyt rendezünk a parkban jelképes díjakért, melyhez az önkormányzat biztosítja az alapanyagot. A kisebbeket gyermekprogramokkal várjuk. Estefelé egy hangulatos bállal zárjuk a napot.
Gyermeknap
Gyermeknapon a parkba várjuk a gyermekeket. Ilyenkor igyekszünk olyan programokat összeállítani, amellyel minden korosztály számára tudunk nyújtani valamilyen vonzó elfoglaltságot (pl. trambulin, körhinta, ugráló vár, kézműves foglalkozás óvónő vezetésével, arcfestés, csillámtetkó, lufi hajtogatás, rajzverseny, ügyességi versenyek). Célunk, hogy a gyermekek a szüleikkel együtt tölthessenek el egy tartalmas, vidám délutánt.
Búcsú Nagyboldogasszony napján
A Nagyboldogasszony tiszteletére szentelt villánykövesdi katolikus templom védőszentjének napjához legközelebb eső szombat este a villánykövesdiek vidám bállal ünnepelnek. Vasárnap délelőtt katolikus szentmise, délután pedig ingyenes gyermekprogramok várják az érdeklődőket.
Bordalfesztivál a Batthyány pincében
A Batthyány pince, a templomépítő mesterek által megépített gótikus „borkatedrális”, minden év szeptemberének második felében 400 fős hallgatóságot befogadó hangversenyteremmé változik és helyszínt ad az Európai Bordalfesztivál megnyitójának.
Huszárok és más lovas népek fogadása a Villányi Vörösborfesztivál alkalmából
A Villánykövesd szomszédságában minden év első októberi hétvégéjén megrendezésre kerülő Villányi Vörösborfesztivál központi eseménye a szüreti felvonulás. Ilyenkor Villány főutcáját hagyományőrző néptánc csoportok, borrendek, zenekarok, kórusok, huszárok, szekerek és hintók foglalják el.
A lóval, vagy lóvontatta járművel érkező felvonulók ellátogatnak hozzánk Villánykövesdre. Ilyenkor borral és pogácsával fogadjuk az ország minden szegletéből idesereglett hagyományőrző huszárokat és más korabeli öltözéket viselő, lovon, szekéren, hintón – néha még veterán traktoron is – érkező népeket.
Márton napi felvonulás
Márton napján – a környékbeli borvidéki településekhez hasonlóan – az újbor elkészültét ünnepeljük. Gyermekeink az ünnepre készülve tökökkel, lámpásokkal, mécsesekkel díszítik a falu központját. A lámpásokkal világító óvodások, kisiskolások – szüleik kíséretében – végigjárják az egész falut, közben magyar és német énekeket énekelnek. Utána végigjárják a pincesori boros gazdákat, akiket énekekkel, népi rigmusokkal köszöntenek. Végül a felvonulók a pincesorral szembeni parkba érkeznek, ahol tábortűz mellett zsíros kenyeret, sült tököt, korosztálytól függően teát vagy forralt bort fogyasztanak.